Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Nantha

Deceased

Vicar Apostolic of Vientiane

Titular Bishop of Succuba

Apostolic Administrator of Luang Prabang


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1909BornPaksane
27 Jun 193525.7Ordained PriestPriest of Vientiane, Laos
25 Apr 197464.6AppointedAuxiliary Bishop of Vientiane, Laos
25 Apr 197464.6AppointedTitular Bishop of Succuba
30 Jun 197464.7Ordained BishopTitular Bishop of Succuba
22 May 197565.6AppointedVicar Apostolic of Vientiane, Laos
29 Nov 197566.2AppointedApostolic Administrator of Luang Prabang, Laos
7 Apr 198474.5DiedVicar Apostolic of Vientiane, Laos

MicroData Summary for Thomas Nantha:
Bishop Thomas Nantha (born , died ) Vicar Apostolic of Vientiane

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 9.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013