Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Khamphan

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Paksé

Titular Bishop of Semina


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1925BornKhampeng
19 Oct 195530.0Ordained PriestPriest of Paksé, Laos
10 Jul 197549.8AppointedVicar Apostolic of Paksé, Laos
10 Jul 197549.8AppointedTitular Bishop of Semina
10 Aug 197549.8Ordained BishopTitular Bishop of Semina
30 Oct 200075.1RetiredVicar Apostolic of Paksé, Laos
26 Jul 200175.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Paksé, Laos

MicroData Summary for Thomas Khamphan:
Bishop Thomas Khamphan (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Paksé

  • a priest for 45.8 years
  • a bishop for 26.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013