Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Schierano

Deceased

Archbishop Emeritus of Italy, Military

Titular Archbishop of Achrida


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1915BornSan Remo
29 Jun 193822.7Ordained PriestPriest of Torino {Turin}, Italy
28 Aug 197155.8AppointedArchbishop of Italy, Military
28 Aug 197155.8AppointedTitular Archbishop of Achrida
9 Oct 197156.0Ordained BishopTitular Archbishop of Achrida
27 Oct 198166.0ResignedArchbishop of Italy, Military
28 Oct 199075.0DiedArchbishop Emeritus of Italy, Military

MicroData Summary for Mario Schierano:
Archbishop Mario Schierano (born , died ) Archbishop Emeritus of Italy, Military

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013