Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Montalvo Higuera

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to United States of America

Titular Archbishop of Celene


Events

DateAgeEventTitle
27 Jan 1930BornSantafé de Bogotá, Colombia
18 Jan 195323.0Ordained PriestPriest of Bogotá, Colombia
14 Jun 197444.4AppointedTitular Archbishop of Celene
14 Jun 197444.4AppointedApostolic Nuncio to Nicaragua
14 Jun 197444.4AppointedApostolic Nuncio to Honduras
30 Jun 197444.4Ordained BishopTitular Archbishop of Celene
18 Mar 198050.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Algeria
18 Mar 198050.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Tunisia
18 Mar 198050.1AppointedApostolic Delegate to Libya
12 Jun 198656.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Yugoslavia
17 Apr 199363.2AppointedApostolic Nuncio to Belarus
29 Apr 199363.3AppointedPresident of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
18 May 199464.3ResignedApostolic Pro-Nuncio to Yugoslavia
24 Feb 199666.1ResignedApostolic Nuncio to Belarus
7 Dec 199868.9AppointedApostolic Nuncio to United States of America
17 Dec 200575.9RetiredApostolic Nuncio to United States of America
2 Aug 200676.5DiedApostolic Nuncio Emeritus to United States of America

MicroData Summary for Gabriel Montalvo Higuera:
Archbishop Gabriel Montalvo Higuera (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of United States of America

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 17 Dec 2005
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 16 Feb 2014