Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marin Srakić

Archbishop Emeritus of Đakovo-Osijek


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1937 BornIvanovci
6 Mar 196022.7Ordained PriestPriest of Djakovo o Bosna i Srijem, Croatia
2 Feb 199052.6AppointedAuxiliary Bishop of Djakovo o Bosna i Srijem, Croatia
2 Feb 199052.6AppointedTitular Bishop of Cercina
24 Mar 199052.7Ordained BishopTitular Bishop of Cercina
10 Feb 199658.6AppointedCoadjutor Bishop of Djakovo o Bosna i Srijem, Croatia
6 Feb 199759.6SucceededBishop of Djakovo o Bosna i Srijem, Croatia
18 Jun 200870.9AppointedArchbishop of Đakovo-Osijek, Croatia
18 Apr 201375.8RetiredArchbishop of Đakovo-Osijek, Croatia

MicroData Summary for Marin Srakić:
Archbishop Marin Srakić (born ) Archbishop Emeritus of Đakovo-Osijek

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Đakovo-Osijek.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 18 Jun 2008
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 121, Number 10,862
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Deceased Cardinals (back)
  • r: Bollettino, 18 Apr 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013