Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Josip Antun Ujcic

Deceased

Archbishop of Beograd (-Smederevo)


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1880BornPisinvecchio
27 Jul 190222.5Ordained PriestPriest
28 Nov 193656.8AppointedArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
7 Mar 193757.1Ordained BishopArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
24 Mar 196484.1DiedArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia

MicroData Summary for Josip Antun Ujcic:
Archbishop Josip Antun Ujcic (born , died ) Archbishop of Beograd (-Smederevo)

  • a priest for 61.7 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1937, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013