Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Bukatko

Deceased

Archbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo)

Apostolic Administrator of Križevci (Kreutz) (Križevci)


Events

DateAgeEventTitle
27 Jan 1913BornAndrijevci
2 Apr 193926.2Ordained PriestPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
23 Feb 195239.1AppointedApostolic Administrator of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
23 Feb 195239.1AppointedTitular Bishop of Severiana
27 Apr 195239.3Ordained BishopTitular Bishop of Severiana
22 Jul 196047.5AppointedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
2 Mar 196148.1AppointedCoadjutor Archbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
2 Mar 196148.1AppointedTitular Archbishop of Mocissus
4 Apr 196148.2AppointedApostolic Administrator of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
24 Mar 196451.2SucceededArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
24 Mar 196451.2AppointedApostolic Administrator of Jugoslavenska Banat, Serbia
23 Dec 197158.9ResignedApostolic Administrator of Jugoslavenska Banat, Serbia
4 Mar 198067.1ResignedArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
19 Oct 198168.7DiedArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia

MicroData Summary for Gabriel Bukatko:
Archbishop Gabriel Bukatko (born , died ) Archbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo)

  • a priest for 42.5 years
  • a bishop for 29.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013