Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tamás Jung

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Zrenjanin

Titular Bishop of Castellum in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
10 Dec 1911BornSzekelykeve
12 Jul 193624.6Ordained PriestPriest
22 Dec 197160.0AppointedApostolic Administrator of Jugoslavenska Banat, Serbia
22 Dec 197160.0AppointedTitular Bishop of Castellum in Numidia
13 Feb 197260.2Ordained BishopTitular Bishop of Castellum in Numidia
16 Dec 198675.0AppointedApostolic Administrator of Zrenjanin, Serbia
7 Jan 198876.1RetiredApostolic Administrator of Zrenjanin, Serbia
5 Dec 199281.0DiedApostolic Administrator Emeritus of Zrenjanin, Serbia

MicroData Summary for Tamás Jung:
Bishop Tamás Jung (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Zrenjanin

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 20.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013