Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joakim Segedi

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci)

Titular Archbishop of Gypsaria


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1904BornRuski Krstur
4 Sep 192722.9Ordained PriestPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
24 Feb 196358.3AppointedAuxiliary Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
24 Feb 196358.3AppointedTitular Bishop of Gypsaria
28 Jul 196358.8Ordained BishopTitular Bishop of Gypsaria
27 Oct 198480.0RetiredAuxiliary Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
17 Mar 200499.4AppointedTitular Archbishop of Gypsaria
20 Mar 200499.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia

MicroData Summary for Joakim Segedi:
Archbishop Joakim Segedi (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz)

  • a priest for 76.5 years
  • a bishop for 40.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Jul 2014