Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maksimilijan Držecnik

Deceased

Bishop of Maribor


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1903BornRibnica
30 Oct 193229.1Ordained PriestPriest of Lavant, Slovenia
15 Sep 194642.9AppointedAuxiliary Bishop of Lavant, Slovenia
15 Sep 194642.9AppointedTitular Bishop of Abrittum
15 Dec 194643.2Ordained BishopTitular Bishop of Abrittum
1949²45.2AppointedApostolic Administrator of Lavant, Slovenia
15 Jun 196056.7AppointedBishop of Lavant, Slovenia
13 May 197874.6DiedBishop of Maribor, Slovenia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Maksimilijan Držecnik:
Bishop Maksimilijan Držecnik (born , died ) Bishop of Maribor

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 107

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013