Catholic-Hierarchy DC

Franz Xaver Cardinal Nagl

Deceased

Archbishop of Wien {Vienna}

Cardinal-Priest of San Marco


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1855BornWien
14 Jul 187822.6Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
26 Mar 190246.3SelectedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
9 Jun 190246.5ConfirmedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
15 Jun 190246.6Ordained BishopBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
1 Jan 191054.1SelectedCoadjutor Archbishop of Wien {Vienna}, Austria
19 Jan 191054.1ConfirmedCoadjutor Archbishop of Wien {Vienna}, Austria
19 Jan 191054.1AppointedTitular Archbishop of Tyrus
5 Aug 191155.7SucceededArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
24 Sep 191155.8InstalledArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
27 Nov 191156.0Elevated to Cardinal
2 Dec 191257.0AppointedCardinal-Priest of San Marco
4 Feb 191357.2DiedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Franz Xaver Nagl:
Cardinal Franz Xaver Nagl (born , died ) Archbishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 34.6 years
  • a bishop for 10.6 years
  • a cardinal for 1.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 541
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013