Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrea Karlin

Deceased

Bishop of Lavant


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1857BornStara Loka
27 Jul 188022.6Ordained PriestPriest of Ljubljana, Slovenia
6 Feb 191153.2AppointedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
19 Mar 191153.3Ordained BishopBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
15 Dec 191962.0ResignedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
15 Dec 191962.0AppointedTitular Bishop of Themiscyra
6 Jun 192365.5AppointedBishop of Lavant, Slovenia
6 Apr 193375.3DiedBishop of Lavant, Slovenia

MicroData Summary for Andrea Karlin:
Bishop Andrea Karlin (born , died ) Bishop of Lavant

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 22.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • d: Annuario Pontificio, Year 1934
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015