Catholic-Hierarchy DC

Archbishop João de Souza Lima, O. Cist. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Manaus, Amazonas

Member of Order of Cistercians


Events

DateAgeEventTitle
22 Mar 1913BornTacaratu
12 Nov 193926.6Ordained PriestPriest
14 May 194936.1AppointedAuxiliary Bishop of Diamantina, Minas Gerais, Brazil
14 May 194936.1AppointedTitular Bishop of Derbe
21 Sep 194936.5Ordained BishopTitular Bishop of Derbe
6 Feb 195541.9AppointedBishop of Nazaré, Pernambuco, Brazil
16 Jan 195844.8AppointedArchbishop of Manaus, Amazonas, Brazil
197258.8AppointedApostolic Administrator of Itacoatiara, Amazonas, Brazil
197561.8ResignedApostolic Administrator of Itacoatiara, Amazonas, Brazil
21 Apr 198067.1ResignedArchbishop of Manaus, Amazonas, Brazil
21 Apr 198067.1AppointedCoadjutor Archbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
19 Oct 198168.6ResignedCoadjutor Archbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
1983²69.8ProfessedMember of Order of Cistercians
1 Oct 198471.5DiedArchbishop Emeritus of Manaus, Amazonas, Brazil

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for João de Souza Lima:
Archbishop João de Souza Lima O. Cist. (born , died ) Archbishop Emeritus of Manaus

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013