Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Moacyr Grechi, O.S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Porto Velho, Rondonia, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
19 Jan 1936Born
29 Jun 196125.4Ordained PriestPriest of Order of Friar Servants of Mary
10 Jul 197236.4AppointedPrelate of Acre e Purus, Acre, Brazil
20 Jul 197337.5AppointedTitular Bishop of Vegesela in Numidia
21 Oct 197337.7Ordained BishopTitular Bishop of Vegesela in Numidia
26 May 197842.3ResignedTitular Bishop of Vegesela in Numidia
19 Mar 198650.1AppointedBishop of Rio Branco, Acre, Brazil
29 Jul 199862.5AppointedArchbishop of Porto Velho, Rondonia, Brazil
30 Nov 201175.8RetiredArchbishop of Porto Velho, Rondonia, Brazil
17 Jun 201983.4DiedArchbishop Emeritus of Porto Velho, Rondonia, Brazil

MicroData Summary for Moacyr Grechi (VIAF: 279882336)
Archbishop Moacyr Grechi O.S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Porto Velho

EventPlace
Birth PlaceAraranguá
Ordained BishopNossa Senhora de Nazaré, Acre Purus, Territorial Prelature of Acre e Purus, Acre
Death PlacePorto Velho, Archdiocese of Porto Velho, Rondonia

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 45.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Nov 2011
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 33, Number 1,986

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast