Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ivan Romanov (Romanoff)

Deceased

Vicar Apostolic of Sofia e Plovdiv, Bulgaria

Titular Bishop of Prisriana


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1878Born
21 Sep 190123.0Ordained PriestPriest of Sofia e Plovdiv, Bulgaria
6 Jul 194263.8AppointedVicar Apostolic of Sofia e Plovdiv, Bulgaria
6 Jul 194263.8AppointedTitular Bishop of Prisriana
4 Oct 194264.0Ordained BishopTitular Bishop of Prisriana
8 Jan 195374.3DiedVicar Apostolic of Sofia e Plovdiv, Bulgaria

MicroData Summary for Ivan Romanov (Romanoff)
Bishop Ivan Romanov (Romanoff) (born , died ) Vicar Apostolic of Sofia e Plovdiv

EventPlace
Birth PlaceSekirovo, Vicariate Apostolic of Sofia e Plovdiv
Ordained BishopSofia, Vicariate Apostolic of Sofia e Plovdiv
Death PlacePrison, Shumen

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1942, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast