Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ivan Dimitrov Garufaloff, C. R. †

Deceased

Apostolic Exarch of Sofia (Bulgarian)

Titular Bishop of Lagania


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1887BornMalko Tirnovo
1905²17.3ProfessedMember of Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ
30 Mar 191224.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ
6 Jul 194254.8AppointedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria
6 Jul 194254.8AppointedTitular Bishop of Lagania
1 Nov 194255.2Ordained BishopTitular Bishop of Lagania
7 Aug 195163.9DiedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Ivan Dimitrov Garufaloff:
Bishop Ivan Dimitrov Garufaloff C. R. (born , died ) Apostolic Exarch of Sofia

  • a priest for 39.3 years
  • a bishop for 8.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 57
  • bd: Annuario Pontificio, Year 1951, Page 527
  • c1: CB, 16 Dec 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015