Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michel Miroff (Mirov)

Deceased

Titular Archbishop of Theodosiopolis

Titular See: Theodosiopolis per Greco-Bulgaro


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1860BornTopouslar [Toposlari]
6 Jan 188322.6Ordained PriestPriest
22 Dec 190646.6SelectedTitular Archbishop of Theodosiopolis
8 Jan 190746.6ConfirmedTitular Archbishop of Theodosiopolis
19 Feb 190746.7Ordained BishopTitular Archbishop of Theodosiopolis
17 Aug 192363.2DiedTitular Archbishop of Theodosiopolis

MicroData Summary for Michel Miroff (Mirov):
Archbishop Michel Miroff (Mirov) (born , died ) Titular Archbishop of Theodosiopolis

  • a priest for 40.6 years
  • a bishop for 16.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921, Page 314
  • ob/c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013