Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kyril Stefan (Nikola) Kurteff

Deceased

Apostolic Exarch of Sofia (Bulgarian)

Titular Bishop of Briula


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1891BornDripcevo
8 Sep 191322.1Ordained DeaconDeacon
1 Jun 191422.8Ordained PriestPriest
31 Jul 192635.0AppointedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria
31 Jul 192635.0AppointedTitular Bishop of Briula
5 Dec 192635.3Ordained BishopTitular Bishop of Briula
6 Feb 192735.5InstalledApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria
30 May 194149.8ResignedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria
27 Apr 195159.7AppointedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria
9 Mar 197179.6DiedApostolic Exarch of Sofia (Bulgarian), Bulgaria

MicroData Summary for Kyril Stefan (Nikola) Kurteff:
Bishop Kyril Stefan (Nikola) Kurteff (born , died ) Apostolic Exarch of Sofia

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 44.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 84
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015