Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pio Leonardo Navarra, O.F.M. Conv. †

Deceased

Bishop Emeritus of Terracina, Priverno e Sezze

Titular Archbishop of Beroë


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1877BornSegni
29 Mar 190022.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Conventual
16 Dec 192043.2AppointedBishop of Gubbio, Italy
20 Feb 192143.4Ordained BishopBishop of Gubbio, Italy
29 Jan 193254.4AppointedBishop of Terracina, Priverno e Sezze, Italy
2 Feb 195173.4ResignedBishop of Terracina, Priverno e Sezze, Italy
2 Feb 195173.4AppointedTitular Archbishop of Beroë
29 Jan 195476.4DiedBishop Emeritus of Terracina, Priverno e Sezze, Italy

MicroData Summary for Pio Leonardo Navarra:
Archbishop Pio Leonardo Navarra O.F.M. Conv. (born , died ) Bishop Emeritus of Terracina, Priverno e Sezze

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 32.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013