Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Costantin Mazzieri, O.F.M. Conv. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ndola


Events

DateAgeEventTitle
25 Mar 1889BornAbbadia
10 Aug 191223.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Conventual
4 Feb 193848.9AppointedPrefect of Ndola, Zambia
13 Jan 194959.8AppointedTitular Bishop of Coeliana
13 Jan 194959.8AppointedVicar Apostolic of Ndola, Zambia
13 Feb 194959.9Ordained BishopTitular Bishop of Coeliana
25 Apr 195970.1AppointedBishop of Ndola, Zambia
26 Nov 196576.7RetiredBishop of Ndola, Zambia
26 Nov 196576.7AppointedTitular Bishop of Casae Nigrae
14 Dec 197081.7ResignedTitular Bishop of Casae Nigrae
19 Aug 198394.4DiedBishop Emeritus of Ndola, Zambia

MicroData Summary for Francis Costantin Mazzieri:
Bishop Francis Costantin Mazzieri O.F.M. Conv. (born , died ) Bishop Emeritus of Ndola

  • a priest for 71.0 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013