Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Radicioni

Deceased

Bishop Emeritus of Montalto (delle Marche)


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1906BornNumana
1 May 192922.4Ordained PriestPriest
10 Dec 195145.0AppointedBishop of Montalto (delle Marche), Italy
10 Dec 195145.0AppointedBishop of Ripatransone, Italy
27 Jan 195245.1Ordained BishopBishop of Montalto (delle Marche), Italy
7 Apr 198376.3RetiredBishop of Montalto (delle Marche), Italy
7 Apr 198376.3RetiredBishop of Ripatransone, Italy
15 Nov 198881.9DiedBishop Emeritus of Montalto (delle Marche), Italy

MicroData Summary for Vincenzo Radicioni:
Bishop Vincenzo Radicioni (born , died ) Bishop Emeritus of Montalto (delle Marche)

  • a priest for 59.5 years
  • a bishop for 36.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013