Catholic-Hierarchy DC

Rodolfo Cardinal Quezada Toruño

Deceased

Archbishop Emeritus of Guatemala

Cardinal-Priest of San Saturnino


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1932BornCiudad de Guatemala
21 Sep 195624.5Ordained PriestPriest of Guatemala
5 Apr 197240.1AppointedAuxiliary Bishop of Zacapa, Guatemala
5 Apr 197240.1AppointedTitular Bishop of Gadiaufala
13 May 197240.2Ordained BishopTitular Bishop of Gadiaufala
11 Sep 197543.5AppointedCoadjutor Bishop of Zacapa, Guatemala
16 Feb 198047.9SucceededBishop of Zacapa, Guatemala
24 Jun 198654.3AppointedBishop of Zacapa y Santo Cristo de Esquipulas, Guatemala
19 Jun 200169.3AppointedArchbishop of Guatemala
21 Oct 200371.6Elevated to Cardinal
21 Oct 200371.6AppointedCardinal-Priest of San Saturnino
2 Oct 201078.6RetiredArchbishop of Guatemala
4 Jun 201280.2DiedArchbishop Emeritus of Guatemala

MicroData Summary for Rodolfo Quezada Toruño:
Cardinal Rodolfo Quezada Toruño (born , died ) Archbishop Emeritus of Guatemala

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 40.1 years
  • a cardinal for 8.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Oct 2010
  • d: CB, 4 Jun 2012
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013