Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis María Estrada Paetau, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Izabal

Titular Bishop of Regiae


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1935BornCiudad de Guatemala
26 Mar 196125.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
30 Nov 197035.5AppointedApostolic Administrator of El Petén, Guatemala
27 Oct 197742.4AppointedTitular Bishop of Regiae
27 Oct 197742.4AppointedApostolic Administrator of Izabal, Guatemala
12 Dec 197742.5Ordained BishopTitular Bishop of Regiae
12 Mar 198852.8AppointedVicar Apostolic of Izabal, Guatemala
12 Jun 200469.0ResignedVicar Apostolic of Izabal, Guatemala
25 Mar 201175.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Izabal, Guatemala

MicroData Summary for Luis María Estrada Paetau:
Bishop Luis María Estrada Paetau O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Izabal

  • a priest for 50.0 years
  • a bishop for 33.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013