Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eduardo Ernesto Fuentes Duarte

Deceased

Bishop of Sololá-Chimaltenango


Events

DateAgeEventTitle
20 Aug 1941BornQuiriguá
28 Jun 196927.9Ordained PriestPriest
9 Apr 198038.6AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
9 Apr 198038.6AppointedTitular Bishop of Lares
15 May 198038.7Ordained BishopTitular Bishop of Lares
18 Oct 198241.2AppointedCoadjutor Bishop of Sololá, Guatemala
5 Apr 198644.6SucceededBishop of Sololá, Guatemala
20 Jul 199755.9DiedBishop of Sololá-Chimaltenango, Guatemala

MicroData Summary for Eduardo Ernesto Fuentes Duarte:
Bishop Eduardo Ernesto Fuentes Duarte (born , died ) Bishop of Sololá-Chimaltenango

  • a priest for 28.1 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013