Catholic-Hierarchy DC

Mario Cardinal Casariego y Acevedo, C.R.S. †

Deceased

Archbishop of Guatemala

Cardinal-Priest of Santa Maria in Aquiro


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1909BornFigueras de Castropol, Spain
3 Oct 193021.6ProfessedMember of Clerks Regular of Somasca
19 Jul 193627.4Ordained PriestPriest of Clerks Regular of Somasca
15 Nov 195849.8AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
15 Nov 195849.8AppointedTitular Bishop of Pudentiana
27 Dec 195849.9Ordained BishopTitular Bishop of Pudentiana
12 Nov 196354.7AppointedCoadjutor Archbishop of Guatemala
12 Nov 196354.7AppointedTitular Archbishop of Perge
12 Dec 196455.8SucceededArchbishop of Guatemala
28 Apr 196960.2Elevated to Cardinal
30 Apr 196960.2AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Aquiro
15 Jun 198374.3DiedArchbishop of Guatemala

MicroData Summary for Mario Casariego y Acevedo:
Cardinal Mario Casariego y Acevedo C.R.S. (born , died ) Archbishop of Guatemala

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 24.5 years
  • a cardinal for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • ab: Acta Apostolicae Sedis, Volume 56, Page 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013