Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan José Gerardi Conedera

Deceased

Bishop Emeritus of Santa Cruz del Quiché

Titular Bishop of Guardialfiera

Auxiliary Bishop of Guatemala


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1922BornCiudad de Guatemala
21 Dec 194624.0Ordained PriestPriest of Guatemala
5 May 196744.4AppointedBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
30 Jul 196744.6Ordained BishopBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
11 Aug 196744.6InstalledBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
22 Aug 197451.7AppointedBishop of Santa Cruz del Quiché, Guatemala
14 Aug 198461.6ResignedBishop of Santa Cruz del Quiché, Guatemala
14 Aug 198461.6AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
14 Aug 198461.6AppointedTitular Bishop of Guardialfiera
26 Apr 199875.3DiedBishop Emeritus of Santa Cruz del Quiché, Guatemala

MicroData Summary for Juan José Gerardi Conedera:
Bishop Juan José Gerardi Conedera (born , died ) Bishop Emeritus of Santa Cruz del Quiché

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 30.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013