Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis Mario Martínez de Lejarza Valle, S.J. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Guatemala

Titular Bishop of Tubunae in Mauretania


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1922BornBilboa, Spain
30 Jul 195532.6Ordained PriestPriest of Society of Jesus
8 Jan 196845.1AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
8 Jan 196845.1AppointedTitular Bishop of Tubunae in Mauretania
25 Mar 196845.3Ordained BishopTitular Bishop of Tubunae in Mauretania
8 Apr 198057.3DiedAuxiliary Bishop of Guatemala

MicroData Summary for Luis Mario Martínez de Lejarza Valle:
Bishop Luis Mario Martínez de Lejarza Valle S.J. (born , died ) Auxiliary Bishop of Guatemala

  • a priest for 24.7 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013