Catholic-Hierarchy DC

James Francis Aloysius Cardinal McIntyre

Deceased

Archbishop Emeritus of Los Angeles, California

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
25 Jun 1886BornNew York
21 May 192134.9Ordained PriestPriest of New York, New York, USA
16 Nov 194054.4AppointedAuxiliary Bishop of New York, New York, USA
16 Nov 194054.4AppointedTitular Bishop of Cyrene
8 Jan 194154.5Ordained BishopTitular Bishop of Cyrene
20 Jul 194660.1AppointedCoadjutor Archbishop of New York, New York, USA
20 Jul 194660.1AppointedTitular Archbishop of Paltus
7 Feb 194861.6AppointedArchbishop of Los Angeles, California, USA
19 Mar 194861.7InstalledArchbishop of Los Angeles, California, USA
12 Jan 195366.5Elevated to Cardinal
12 Jan 195366.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
21 Jan 197083.6RetiredArchbishop of Los Angeles, California, USA
16 Jul 197993.1DiedArchbishop Emeritus of Los Angeles, California, USA

MicroData Summary for James Francis Aloysius McIntyre:
Cardinal James Francis Aloysius McIntyre (born , died ) Archbishop Emeritus of Los Angeles

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 38.5 years
  • a cardinal for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013