Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pelagio Antonio de Labastida y Dávalos

Deceased

Archbishop of México, Federal District


Events

DateAgeEventTitle
20 Mar 1816Born
3 Nov 183923.6Ordained DeaconDeacon
10 Nov 183923.6Ordained PriestPriest
23 Mar 185539.0AppointedBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México
8 Jul 185539.3Ordained BishopBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México
19 Mar 186346.9AppointedArchbishop of México, Federal District
4 Feb 189174.8DiedArchbishop of México, Federal District

MicroData Summary for Pelagio Antonio de Labastida y Dávalos (VIAF: 11233637)
Archbishop Pelagio Antonio de Labastida y Dávalos (born , died ) Archbishop of México

EventPlace
Birth PlaceZamora
Ordained BishopCathedral, Puebla, Diocese of Tlaxcala (Puebla de los Angeles)

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 382, and Page 557
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1855, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 17 Feb 2017