Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agustín de Jesús Torres y Hernandez, C.M. †

Deceased

Bishop of Tulancingo, Hidalgo, México


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1818Born
11 Jun 184223.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
18 Nov 188163.3AppointedBishop of Tabasco, México
19 Feb 188263.5Ordained BishopBishop of Tabasco, México
30 Jul 188567.0AppointedBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
29 Sep 188971.1DiedBishop of Tulancingo, Hidalgo, México

MicroData Summary for Agustín de Jesús Torres y Hernandez
Bishop Agustín de Jesús Torres y Hernandez C.M. (born , died ) Bishop of Tulancingo

EventPlace
Birth PlaceSan Martín Alfajayucan, Archdiocese of México, Federal District
Ordained BishopN.D. de Guadeloupe, Mexico, Archdiocese of México, Federal District

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 532, and Page 572
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1882, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 May 2017