Catholic-Hierarchy DC

Agustín Cardinal García-Gasco y Vicente

Deceased

Archbishop Emeritus of Valencia

Cardinal-Priest of San Marcello


Events

DateAgeEventTitle
12 Feb 1931BornCorral de Almaguer
26 May 195625.3Ordained PriestPriest of Madrid, Spain
20 Mar 198554.1AppointedAuxiliary Bishop of Madrid, Spain
20 Mar 198554.1AppointedTitular Bishop of Nona
11 May 198554.2Ordained BishopTitular Bishop of Nona
24 Jul 199261.4AppointedArchbishop of Valencia, Spain
24 Nov 200776.8Elevated to Cardinal
24 Nov 200776.8AppointedCardinal-Priest of San Marcello
5 Apr 200877.1InstalledCardinal-Priest of San Marcello
8 Jan 200977.9RetiredArchbishop of Valencia, Spain
1 May 201180.2DiedArchbishop Emeritus of Valencia, Spain

MicroData Summary for Agustín García-Gasco y Vicente:
Cardinal Agustín García-Gasco y Vicente (born , died ) Archbishop Emeritus of Valencia

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 26.0 years
  • a cardinal for 3.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 8 Jan 2009
  • d: Vatican Information Service, 1 May 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013