Catholic-Hierarchy DC

Ivan Cardinal Dias

Prefect Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples

Cardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1936 BornMumbai
8 Dec 195822.6Ordained PriestPriest of Bombay, India
8 May 198246.0AppointedTitular Archbishop of Rusibisir
8 May 198246.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Ghana
8 May 198246.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Benin
8 May 198246.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Togo
19 Jun 198246.1Ordained BishopTitular Archbishop of Rusibisir
20 Jun 198751.1AppointedApostolic Nuncio to Korea
16 Jan 199154.7AppointedApostolic Nuncio to Albania
8 Nov 199660.5AppointedArchbishop of Bombay, India
21 Feb 200164.8Elevated to Cardinal
21 Feb 200164.8AppointedCardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella
20 May 200670.0AppointedPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
10 May 201175.0RetiredPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples

MicroData Summary for Ivan Dias:
Ivan Cardinal Dias (born ) Prefect Emeritus of Evangelization of Peoples

Please contact the Cardinal through the Congregation for the Evangelization of Peoples.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 20 May 2006
  • r: Bollettino, 10 May 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015