Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Piergiuseppe Vacchelli

Official Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples

Titular Archbishop of Minturnae


Events

DateAgeEventTitle
4 Feb 1937 BornLongardore di Sospiro
27 May 196124.3Ordained PriestPriest of Cremona, Italy
24 May 200871.3AppointedOfficial of the Congregation for the Evangelization of Peoples
24 May 200871.3AppointedTitular Archbishop of Minturnae
3 Jul 200871.4Ordained BishopTitular Archbishop of Minturnae
26 Jun 201275.4RetiredOfficial of the Congregation for the Evangelization of Peoples

MicroData Summary for Piergiuseppe Vacchelli:
Archbishop Piergiuseppe Vacchelli (born ) Official Emeritus of Evangelization of Peoples

Please contact the Archbishop through the Congregation for the Evangelization of Peoples.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 24 May 2008
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Number 15,775
  • r: Bollettino, 26 Jun 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013