Catholic-Hierarchy DC

Augusto Álvaro Cardinal da Silva

Deceased

Archbishop of São Salvador da Bahia

Cardinal-Priest of Sant’Angelo in Pescheria


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1876BornRecife
5 Mar 189922.9Ordained PriestPriest of Olinda, Brazil
12 May 191135.1AppointedBishop of Floresta, Brazil
22 Oct 191135.5Ordained BishopBishop of Floresta, Brazil
23 Nov 191135.6InstalledBishop of Floresta, Brazil
25 Jun 191539.2AppointedBishop of Barra (do Rio Grande), Bahia, Brazil
22 Nov 191539.6InstalledBishop of Barra (do Rio Grande), Bahia, Brazil
18 Dec 192448.7AppointedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
20 May 192549.1InstalledArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
12 Jan 195376.8Elevated to Cardinal
15 Jan 195376.8AppointedCardinal-Priest of Sant’Angelo in Pescheria
14 Aug 196892.3DiedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil

MicroData Summary for Augusto Álvaro da Silva:
Augusto Álvaro Cardinal da Silva (born , died ) Archbishop of São Salvador da Bahia

  • a priest for 69.4 years
  • a bishop for 56.8 years
  • a cardinal for 15.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 80
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 79
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 9 Jun 2014