Catholic-Hierarchy DC

Bishop Caetano Antônio Lima dos Santos, O.F.M. Cap.

Bishop Emeritus of Ilhéus, Baia

Note/Previous Titular See: (Renounced the Priesthood)


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1916 BornAltamira
15 Dec 194024.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
16 Apr 195841.5AppointedBishop of Ilhéus, Baia, Brazil
10 Aug 195841.8Ordained BishopBishop of Ilhéus, Baia, Brazil
19 Dec 196953.1ResignedBishop of Ilhéus, Baia, Brazil
19 Dec 196953.1AppointedTitular Bishop of Tagarbala
197053.2ResignedTitular Bishop of Tagarbala

MicroData Summary for Caetano Antônio Lima dos Santos:
Bishop Caetano Antônio Lima dos Santos O.F.M. Cap. (born ) Bishop Emeritus of Ilhéus

Please contact the Bishop through the Diocese of Ilhéus.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013