Catholic-Hierarchy DC

Bishop Walfrido Teixeira Vieira

Deceased

Bishop Emeritus of Sobral, Ceara


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1921BornJagaquara
29 Jun 194624.5Ordained PriestPriest of Amargosa, Bahia, Brazil
25 Mar 196139.2AppointedAuxiliary Bishop of São Salvador da Bahia, Brazil
25 Mar 196139.2AppointedTitular Bishop of Laranda
29 Jun 196139.5Ordained BishopTitular Bishop of Laranda
6 Jan 196543.0AppointedBishop of Sobral, Ceara, Brazil
18 Mar 199876.2RetiredBishop of Sobral, Ceara, Brazil
9 Nov 200179.8DiedBishop Emeritus of Sobral, Ceara, Brazil

MicroData Summary for Walfrido Teixeira Vieira:
Bishop Walfrido Teixeira Vieira (born , died ) Bishop Emeritus of Sobral

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 40.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015