Catholic-Hierarchy DC

Ernesto Cardinal Corripio y Ahumada

Deceased

Archbishop Emeritus of México, Federal District

Cardinal-Priest of Immacolata al Tiburtino


Events

DateAgeEventTitle
29 Jun 1919BornTampico
25 Oct 194223.3Ordained PriestPriest of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
27 Dec 195233.5AppointedAuxiliary Bishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
27 Dec 195233.5AppointedTitular Bishop of Zapara
19 Mar 195333.7Ordained BishopTitular Bishop of Zapara
25 Feb 195636.7AppointedBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
25 Jul 196748.1AppointedArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
11 Mar 197656.7AppointedArchbishop of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
19 Jul 197758.1AppointedArchbishop of México, Federal District
30 Jun 197960.0Elevated to Cardinal
30 Jun 197960.0AppointedCardinal-Priest of Immacolata al Tiburtino
29 Sep 199475.3RetiredArchbishop of México, Federal District
10 Apr 200888.8DiedArchbishop Emeritus of México, Federal District

MicroData Summary for Ernesto Corripio y Ahumada:
Ernesto Cardinal Corripio y Ahumada (born , died ) Archbishop Emeritus of México

  • a priest for 65.5 years
  • a bishop for 55.1 years
  • a cardinal for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 Jun 2014