Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ricardo Watty Urquidi, M.Sp.S. †

Deceased

Bishop of Tepic, Nayarit


Events

DateAgeEventTitle
16 Jul 1938BornSan Diego, CA, USA
8 Jun 196829.9Ordained PriestPriest of Missionaries of the Holy Spirit
27 May 198041.9AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
27 May 198041.9AppointedTitular Bishop of Macomades
19 Jul 198042.0Ordained BishopTitular Bishop of Macomades
6 Nov 198951.3AppointedBishop of Nuevo Laredo, Tamaulipas, México
21 Feb 200869.6AppointedBishop of Tepic, Nayarit, México
11 Apr 200869.7InstalledBishop of Tepic, Nayarit, México
1 Nov 201173.3DiedBishop of Tepic, Nayarit, México

MicroData Summary for Ricardo Watty Urquidi:
Bishop Ricardo Watty Urquidi M.Sp.S. (born , died ) Bishop of Tepic

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 21 Feb 2008
  • d: CB, 2 Nov 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013