Catholic-Hierarchy DC

Bishop Felipe Tejeda García, M.Sp.S. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of México, Federal District

Titular Bishop of Castabala


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1935Born
17 Dec 196631.9Ordained PriestPriest of Missionaries of the Holy Spirit
29 Jan 200065.0AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
29 Jan 200065.0AppointedTitular Bishop of Castabala
4 Mar 200065.1Ordained BishopTitular Bishop of Castabala
30 Jul 201075.5RetiredAuxiliary Bishop of México, Federal District
9 Apr 201883.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of México, Federal District

MicroData Summary for Felipe Tejeda García
Bishop Felipe Tejeda García M.Sp.S. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of México

EventPlace
Birth PlaceGuadalajara
Ordained BishopNuestra Señora de Guadalupe, Basilica, Guadalupe
Death PlaceSan Antonio Cacalotepec
Buried Place (Original)San Felipe de Jesus, Church, Mexico City, Archdiocese of México, Federal District

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Jul 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Number 13,708
  • d: CB, 10 Apr 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast