Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Othón Núñez y Zárate

Deceased

Archbishop of Antequera, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
2 Jul 1867BornOaxaco
19 Dec 189225.5Ordained PriestPriest of Antequera, Oaxaca, México
29 Apr 190941.8AppointedBishop of Zamora, Michoacán, México
4 Jul 190942.0Ordained BishopBishop of Zamora, Michoacán, México
17 Mar 192254.7AppointedCoadjutor Archbishop of Antequera, Oaxaca, México
17 Mar 192254.7AppointedTitular Archbishop of Cabasa
19 May 192254.9SucceededArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
5 Mar 194173.7DiedArchbishop of Antequera, Oaxaca, México

MicroData Summary for José Othón Núñez y Zárate:
Archbishop José Othón Núñez y Zárate (born , died ) Archbishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013