Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Justo Mullor García

President Emeritus of the Pontifical Ecclesiastical Academy

Titular Archbishop of Volsinium


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1932 BornLos Villares, Spain
8 Dec 195422.5Ordained PriestPriest
21 Mar 197946.8AppointedTitular Archbishop of Emerita Augusta
22 Mar 197946.8AppointedApostolic Nuncio to Côte d’Ivoire
2 May 197946.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to Burkina Faso
27 May 197947.0Ordained BishopTitular Archbishop of Emerita Augusta
25 Aug 197947.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Niger
3 May 198552.9AppointedOfficial of the Secretariat of State
30 Nov 199159.5AppointedApostolic Nuncio to Estonia
30 Nov 199159.5AppointedApostolic Nuncio to Latvia
30 Nov 199159.5AppointedApostolic Nuncio to Lithuania
15 Apr 199259.9AppointedApostolic Administrator of Estonia
28 Jul 199462.2AppointedTitular Archbishop of Volsinium
2 Apr 199764.9AppointedApostolic Nuncio to México
11 Feb 200067.7AppointedPresident of the Pontifical Ecclesiastical Academy
13 Oct 200775.4RetiredPresident of the Pontifical Ecclesiastical Academy

MicroData Summary for Justo Mullor García:
Archbishop Justo Mullor García (born ) President Emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy

Please contact the Archbishop through the Pontifical Ecclesiastical Academy.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 13 Oct 2007

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015