Catholic-Hierarchy DC

Bishop Basile Tapsoba

Bishop Emeritus of Koudougou


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1942 BornKoudougou
4 Jul 197128.6Ordained PriestPriest of Koudougou, Burkina Faso
19 Dec 198139.0AppointedAuxiliary Bishop of Koudougou, Burkina Faso
19 Dec 198139.0AppointedTitular Bishop of Mesarfelta
21 Mar 198239.3Ordained BishopTitular Bishop of Mesarfelta
2 Jul 198441.6AppointedBishop of Koudougou, Burkina Faso
21 May 201168.4ResignedBishop of Koudougou, Burkina Faso

MicroData Summary for Basile Tapsoba:
Bishop Basile Tapsoba (born ) Bishop Emeritus of Koudougou

Please contact the Bishop through the Diocese of Koudougou.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 21 May 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013