Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Arturo Antonio Szymanski Ramírez

Archbishop Emeritus of San Luis Potosí


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1922 BornTampico
22 Mar 194725.2Ordained PriestPriest
20 Apr 196038.3AppointedCoadjutor Bishop of San Andrés Tuxtla, Veracruz, México
20 Apr 196038.3AppointedTitular Bishop of Cerasus
21 Jun 196038.4Ordained BishopTitular Bishop of Cerasus
21 Mar 196543.2SucceededBishop of San Andrés Tuxtla, Veracruz, México
13 Aug 196846.6AppointedBishop of Tampico, Tamaulipas, México
27 Jan 198765.0AppointedBishop of San Luis Potosí, México
5 Nov 198866.8AppointedArchbishop of San Luis Potosí, México
20 Jan 199977.0RetiredArchbishop of San Luis Potosí, México

MicroData Summary for Arturo Antonio Szymanski Ramírez:
Archbishop Arturo Antonio Szymanski Ramírez (born ) Archbishop Emeritus of San Luis Potosí

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of San Luis Potosí.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 69
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 26 Sep 2014