Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Héctor González Martínez

Archbishop Emeritus of Durango


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1939 BornMiguel Auza
1 Dec 196324.6Ordained PriestPriest of Durango, México
9 Feb 198242.8AppointedBishop of Campeche, México
24 Mar 198242.9Ordained BishopBishop of Campeche, México
4 Feb 198848.8AppointedCoadjutor Archbishop of Antequera, Oaxaca, México
5 Apr 198849.0InstalledCoadjutor Archbishop of Antequera, Oaxaca, México
4 Oct 199354.5SucceededArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
11 Feb 200363.8AppointedArchbishop of Durango, México
26 Feb 200363.9InstalledArchbishop of Durango, México
26 Sep 201475.4RetiredArchbishop of Durango, México

MicroData Summary for Héctor González Martínez
Archbishop Héctor González Martínez (born ) Archbishop Emeritus of Durango

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Durango.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Sep 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 3 May 2016