Catholic-Hierarchy DC

Stefano Cardinal Brancaccio

Deceased

Bishop of Viterbo e Tuscania

Cardinal-Priest of Santa Maria della Pace


Events

DateAgeEventTitle
1618¹BornNapoli
5 May 166042.3AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
9 May 166042.3Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
9 Jun 166042.4AppointedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
Jun 1666³48.4ResignedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
17 Jul 166648.5AppointedApostolic Nuncio to Venice, Italy
Apr 1668³50.2ResignedApostolic Nuncio to Venice, Italy
2 Jun 167052.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Viterbo e Tuscania, Italy
1 Sep 168163.6Elevated to Cardinal
22 Sep 168163.7InstalledCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
8 Sep 168264.6DiedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Stefano Brancaccio (VIAF: 89110368)
Stefano Cardinal Brancaccio (born 1618, died ) Bishop of Viterbo e Tuscania

  • a bishop for 22.3 years
  • a cardinal for 1.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Sep 1681
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 68
  • ob/c2: CB, 10 Aug 2014
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1660, Number 19
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 235

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016