Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Elia Bianchi

Deceased

Titular Archbishop of Nicosia

Auxiliary Bishop of Ostia (-Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1820BornAlessandria, Egypt
1 Jan 184625.2Ordained DeaconDeacon
4 Jan 184625.2Ordained PriestPriest
12 May 187958.5AppointedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy
12 May 187958.5AppointedTitular Bishop of Tanis
25 May 187958.6Ordained BishopTitular Bishop of Tanis
3 Jul 188261.7AppointedTitular Archbishop of Nicosia
7 Sep 188968.8DiedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy

MicroData Summary for Elia Bianchi:
Archbishop Elia Bianchi (born , died ) Titular Archbishop of Nicosia

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 10.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 414, and Page 534

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013