Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Tancredo Fausti

Deceased

Titular Archbishop of Seleucia in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
8 Jan 1831BornRoma
22 Dec 185524.9Ordained PriestPriest
11 Feb 188958.0AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
24 Feb 188958.1Ordained BishopTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
23 Sep 189564.7DiedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria

MicroData Summary for Tancredo Fausti
Archbishop Tancredo Fausti (born , died ) Titular Archbishop of Seleucia in Isauria

  • a priest for 39.7 years
  • a bishop for 6.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 511

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 9 Aug 2016