Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Taccone-Gallucci

Deceased

Bishop Emeritus of Nicotera e Tropea

Titular Archbishop of Constantia in Scythia


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1852BornMileto
19 Dec 187422.6Ordained PriestPriest
1 Jun 188836.1AppointedCoadjutor Bishop of Nicotera e Tropea, Italy
1 Jun 188836.1AppointedTitular Bishop of Amathus in Palaestina
10 Jun 188836.1Ordained BishopTitular Bishop of Amathus in Palaestina
13 Dec 188937.6SucceededBishop of Nicotera e Tropea, Italy
21 Jul 190856.2ResignedBishop of Nicotera e Tropea, Italy
21 Jul 190856.2AppointedTitular Archbishop of Constantia in Scythia
9 Oct 191765.5DiedBishop Emeritus of Nicotera e Tropea, Italy

MicroData Summary for Domenico Taccone-Gallucci:
Archbishop Domenico Taccone-Gallucci (born , died ) Bishop Emeritus of Nicotera e Tropea

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1918
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 93, and Page 415

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013