Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roberto Calai-Marioni

Deceased

Titular Bishop of Hesbon


Events

DateAgeEventTitle
18 Dec 1842BornGualdo Tadino, Italy
26 Nov 191067.9AppointedTitular Bishop of Hesbon
18 Dec 191068.0Ordained BishopTitular Bishop of Hesbon
19 Jun 192077.5DiedTitular Bishop of Hesbon

MicroData Summary for Roberto Calai-Marioni:
Bishop Roberto Calai-Marioni (born , died ) Titular Bishop of Hesbon

  • a bishop for 9.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1919
  • d: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013