Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edmund Stonor

Deceased

Titular Archbishop of Trapezus


Events

DateAgeEventTitle
2 Apr 1831BornStonor, Great Britain
13 Apr 185625.0Ordained PriestPriest
11 Feb 188957.9AppointedTitular Archbishop of Trapezus
24 Feb 188957.9Ordained BishopTitular Archbishop of Trapezus
28 Feb 191280.9DiedTitular Archbishop of Trapezus

MicroData Summary for Edmund Stonor:
Archbishop Edmund Stonor (born , died ) Titular Archbishop of Trapezus

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 562

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 30 Sep 2014